MENU

                     Прелеснянська ЗОШ І - ІІІ ступенів                                           

        

Наша Прелеснянська школа має велику і цікаву історію.

     На західній околиці села в 1770 році збудували церкву. При ній діяла невелика школа, де дяк навчав грамоти кількох дітей. Першим учителем школи був М.О. Штихов. Коли у 1967 році на шкільному подвір’ї  було знайдено мідну меморіальну табличку, то на ній вдалося прочитати напис:    “ Памяти Михайла Осиповича Штыхова, который с 1790 по 1817 гг. был первым учителем Прелестнянской школы, учительствовавшим до потери зрения.” Саме 1790 рік і було визначено роком заснування нашої школи.

      З 1870 року в Прелесному діяла парафіяльна школа, а в 1883 році відкрили двокласне училище з п’ятирічним  строком навчання, яке утримувалось на кошти поміщицької економії пана Бантиша.

       І нині поруч зі школою знаходиться родинний маєток Бантишів, про який відомий дослідник Семенов-Тян-Шанський у 1903 році писав як про             “... образцовое по своему интенсивному хозяйству...”. Родина Бантишів утримувала за власні кошти і школу. Від поміщика учні отримували зошити, підручники, чорнила.

        Другою визначною постаттю  в історії нашої школи був учитель математики Іван Митрович Заводовський. Він народився в 1860 році у сім’ї кріпаків. Старий Бантиш помітив непересічні здібності хлопця і зробив все можливе для того, щоб він отримав освіту. У 1879 році після закінчення Вовчанської учительської семінарії І.М.Заводовський приїхав у рідне село. Від тих часів аж до самої смерті працював він у нашій школі, навчаючи дітей. У 1939 році з рук самого всесоюзного старости М.І.Калініна за великі заслуги у справі освіти він отримав високу державну нагороду – „Орден Леніна”. Коли повертався додому, застудився і невдовзі  його не стало. Заводовський І.М. похований на території шкільного подвір’я. Учні дбайливо доглядають могилу вчителя.

        У 1925 році початкову школу реорганізовано в семирічну. На той час тут навчалося 250 учнів.

        У 1936 році на базі семирічки створена середня школа. У 1937 році навчалося 475, а в 1940 році - 548 учнів. Дітей навчали й виховували 30 вчителів.

           Нинішнє шкільне приміщення було збудоване у 1963 році під керівництвом торішнього директора школи Романа Даниловича Ляха. Воно розраховане на 200 місць.

            Ми пишаємося нашими випускниками, які стали відомими не лише в Україні, а й за її межами.  Колишні учні школи захистили дисертації, здобули вчені звання стали керівниками, лікарями, викладачами. Гордість школи -  Микола Ілліч Савченко – Герой Радянського Союзу, Віктор Васильович Прядко – Герой Алжиру, Іван Семенович Дем’яненко -  письменник, Борис Тимофійович Моруженко - професор, доктор медичних наук, завідуючий кафедрою клініки ім. Вишневського, Станіслав Борисович Стасевський – кандидат педагогічних наук, викладач філологічного факультету Харківського державного педагогічного університету Віктор Андрійович Заводський – полковник, працює у Міністерстві оборони, Олександр Анатолійович Смітія – полковник, начальник військового зв’язку Кримського півострова, та багато інших.

        Наша школа не тільки допомагала в обранні професії, а й виховувала справжніх патріотів своєї землі. Більше двохсот наших односельців загинули, захищаючи Батьківщину під час великої Вітчизняної війни. Наші випускники виконували інтернаціональний  обов’язок в Афганістані: Олександр Щиковський, Олександр Ткачов, Валерій Шелест, Володимир Олефіренко, Валерій Фільчак, Сергій Біліченко, Олександр Кашубін.

           Є у школі вчительська династія: тривалий час працював завучем школи Борис Федорович Стасевський, учителем української мови його дружина – Віра Олексіївна Царенко, вчителем математики, директором школи -  його син Леонід Борисович Стасевський. Дружина Л.Б.Стасевського – Віра Львівна Стасевська  працює  у школі вчителем біології,а її  донька Анна Миколаївна Букатенко - вчителем хімії.

   Сучасні випускники нашої школи продовжують добрі традиції у навчанні,  щорічно вступають до вищих  навчальних закладів. Учні школи є неодноразовими переможцями районних олімпіад та конкурсів. Творчі роботи учнів неодноразово відзначались на районному та обласному рівнях.

         У школі створена і працює нестандартна система різновікових чергових загонів.

          Нехай наша школа і в майбутньому  буде добрим стартом для випускників!

                                                                                 

     

                                                                        Педагогічний колектив

                                                                                

                                                                          Шкільний сайт

                                                                                  

                                                                                                  

 

uCoz